«Գյուղատնտեսություն, անտառային տնտեսություն և այլ հողօգտագործում (ԳԱՏԱՀ) սեկտորի ջերմոցային գազերի ազգային կադաստրի մշակում» խորագրով աշխատաժողովի ընթացքում տվյալների թերի լինելու կամ բացակայության վերաբերյալ բարձրացված հարցերը
11 մարտի 2022
«ՄԱԿ ԿՓՇԿ ներքո Հայաստանի երկամյա առաջընթացի երրորդ զեկույցը» ՄԱԶԾ-ԳԷՖ ծրագրի շրջանակում 2022 թ. փետրվարի 25-ին  կայացած «Գյուղատնտեսություն, անտառային տնտեսություն և այլ հողօգտագործում սեկտորի ջերմոցային գազերի ազգային կադաստրի մշակում» խորագրով աշխատաժողով, որի նպատակն էր ներկայացնել և քննարկել տվյալների թերի լինելու և բացակայության վերաբերյալ հարցերը, արտանետումների ազգային գործակիցների հաշվարկման առկա խնդիրները։
ԳԱՏԱՀ սեկտորի փորձագետ Անաստաս Աղազարյանը, ներկայացնելով ոլորտում առկա խնդիրները և բացերը, մասնավորապես շեշտել է, որ.
• տվյալների զգալի մասը փորձագիտական գնահատականներ են առանց չափումների կամ հաշվառման, ինչը նշանակում է, որ տվյալները վիճակագրական առումով անորոշ են և արտանետման գործակիցներն ունեն ցածր ներկայացուցչականություն և արժանահավատություն,
• կենդանիների համարակալման համակարգի բացակայությունը, սպանդանոցների սահմանափակ հասանելիությունը և սպանդի ենթարկված կենդանիների հաշվառման համակարգի բացակայությունը, որը թույլ չի տալիս կենդանիների քանակի վերաբերյալ ունենալ հստակ ցուցանիշներ,
• հողերի դասակարգմանը վերաբերող պաշտոնական վիճակագրությունը որոշ դեպքերում փոխարինվել է փորձագիտական գնահատականներով. Դա վերաբերում է հողերի դասակարգմանն ըստ կլիմայական և Էկոլոգիական գոտիների, կենսաֆիզիկական բնութագրիչների, մարդկային գործունեության տեսակների և այլն,
• գոմաղբի կառավարումից արտանետումների գնահատման առկա խնդիրներից են չափումների կամ հաշվառման վրա հիմնված տվյալների բացակայությունը և ընտրանքային հետազոտություններով ստացված տվյալների ցածր ներկայացուցչականությունն ու արժանահավատությունը։
Անտառային տնտեսության հարցերով փորձագետ Վահե Մացակյանը ներկայացրեց «Անտառային հողեր»  սեկտորի ազգային կադաստրի մշակման խնդիրները։ Նա ընգծեց, որ անտառհաշվառման և կադաստրի գործընթացները համակարգված չեն, որի հետևանքով որոշ տվյալներ բացակայում են, իսկ որոշներն ունեն մեծ անորոշություն։
Անտառածածկի ընդհանուր մակերեսը, անտառների տարեկան միջին աճը,  թաղիքում ածխածնի պարունակությունը և հողում ածխածնի պարունակությունը այն բացակայող տվյալներն են, որոնք պետք է հաշվարկվեն և ընդհանրացվեն անտառների հաշվառման արդյունքում։
Ինչ վերաբերում է անորոշություն պարունակող տվյալների, ապա դրանք են անտառից դուրս եկած փայտանյութի ծավալը, փայտանյութի ծագումն ու պիտանելիությունը։ Օրինակ՝ վառելափայտի ծավալների վերաբերյալ 2017 թվականին ըստ պաշտոնական տվյալների օգտագործվել է 82743 խմ, իսկ ըստ Էներգետիկ բալանսի՝ 665828 խմ փայտանյութ։
Աշխատաժողովն ամփոփվեց քննարկումներով և մի շարք առաջարկություններով։
Կլիմայական քաղաքականության վարչություն պետ Նոնա Բուդոյանն առաջարկեց ՋԳ գույքագրման կազմակերպման նպատակով մշակել ուղեցույց, որը կհաստատվի նախարարի հրամանով և որտեղ հստակ նշված կլինեն ոլորտներն ու հաշվարկների համար գործակիցները։ ՄԱԶԾ Կլիմայի փոփոխության ծրագրերի համակարգող Դիանա Հարությունյանն արձագանքելով այդ առաջարկին նշեց, որ հիմնական փաստաթուղթը IPCC-ի ուղեցույցն է, որը միատեսակ մոտեցում է ապահովում բոլոր երկրների համար, և այն տեղայնացնելու կամ հաստատելու կարիք չկա, մինչդեռ տվյալների աղբյուրների սահմանումը և դրանց հաշվարկի մեթոդաբանությունը հենց «Փարիզի համաձայնագրի ներքո Հայաստանի թափանցիկության ազգային շրջանակի կառուցումը» ծրագրի խնդիրն է։ Փորձագետ Արամ Գաբրիելյանը նշեց, որ ուղեցույցը կարող է կազմակերպչական բնույթ կրել՝ սահմանելով գերատեսչությունների պատասխանատվությունը։
Հողերի և ընդերքի քաղաքականության վարչության պետ Նարինե Հակոբյանը նշեց, որ տվյալների մուտքագրումը պետք է ճիշտ արվի, ինչը կախված է առկա տվյալների բազայից, որն այս պահին լավ վիճակում չէ։ Այս պահին ընթանում են ինտեգրված կադաստրի ստեղծման աշխատանքները, որի շրջանակում հողերի և անտառների տվյալների բազաները, ենթադրաբար, կանցնեն թվային համակարգի, և այս առումով տեղի կունենա նաև համայնքների հզորացումը` հողային ռեսուրսների  տվյալների մասով իրենց գործառույթների իրականացման նպատակով։ Դա նշանակում է, որ տվյալների մուտքագրման արժանահավատությունը կբարձրանա, քանի որ հենց համայնքներից ստացվող ավելի ճշգրիտ տվյալների շնորհիվ հնարավոր է ունենալ հավաստի արդյունքներ։ Ինտեգրված կադաստրի մշակման աշխատանքները նախատեսված է ավարտել 2024 թվականին։
Խոսելով տվյալների անճշտությունների մասին Դիանա Հարությունյանը նշեց, որ պետության կողմից միջազգային կազմակերպություններին (Միջազգային էներգետիկ գործակալություն, ՄԱԿ-ի ԿՓՇԿ) ներկայացվող երկու տարբեր հաշվետվություններում միևնույն ցուցանիշի (վառելափայտ) երկու` իրարից խիստ տարբերվող թվեր են օգտագործվում։ Մի թիվը վերցվում է Վիճակագրական կոմիտեի տնային տնտեսությունների հարցումներից, իսկ մյուսը ստացվում է Շրջակա միջավայրի նախարարությունից։ Նշված հարցի առնչությամբ քննարկում ծավալվեց՝ հետազոտությունների մեթոդաբանության, ընտրանքի ներկայացուցչության և հարցազրուցավարների մասնագիտական հմտությունների վերաբերյալ։
Քննարկումների ընթացքում կրկին ընդգծվեց ինստիտուցիոնալ լուծումների անհրաժեշտությունը և տվյալների հավաքագրման գործում պետական գերատեսչությունների ակտիվ դերակատարության կարևորությունը։
«Փարիզի համաձայնագրի ներքո Հայաստանի թափանցիկության ազգային շրջանակի կառուցումը» ծրագրի շրջանակում ԳԱՏԱՀ սեկտորի վիճակագրական տվյալների առկայության և որակի հետ կապված խնդիրներին, ինչպես նաև տվյալների բացերի վերացման կամ նվազեցմանն ուղղված քննարկումները շարունակվելու են համապատասխան շահագրգիռ կողմերի հետ՝ մասնավորապես ազգային վիճակագրական կոմիտեի մասնագետների հետ առաջարկությունների մշակման և  ցուցանիշների բարելավման հարցերը ներկայացնելու համար։ Հաշվի է առնվելու նաև ԿՓ զեկույցներում ըստ սեռի տարանջատված տվյալների ներկայացման  պահանջը։
Աշխատաժողովին մասնակցեցին գիտահետազոտական և մասնագիտացված կազմակերպությունների ներկայացուցիչները, ոլորտի մասնագետները և վիճակագիրները, պետական գերատեսչությունների ներկայացուցիչները: Ընդհանուր թվով 59 մասնակիցներից 27 միացել էին անցանց, 58 (34 հոգի) կանայք էին։
Անաստաս Աղազարյան․ «Գյուղատնտեսություն, անտառային տնտեսություն և այլ հողօտագործում» սեկտորի ջերմոցային գազերի ազգային կադաստրի մշակում

Issues of Incomplete and Missing Data Raised during the “Development of the National Greenhouse Gas Inventory for Agriculture, Forestry and Other Land Use (AFOLU) Sector" Workshop
11 March 2022
In the framework of “Armenia's Third Biennial Update Report to the UNFCCC” UNDP-GEF Project, the “Development of the National greenhouse gas Inventory for Agriculture, forestry, other land use (AFOLU) sector" workshop was held on 25 February 2022, which was aimed at presenting and discussing the incomplete and missing data and the current issues of calculating national emissions coefficients.
Expert in Agriculture, Forestry and Other Land Use (ARFOLU) sector Anastas Aghazaryan presented the existing problems and gaps of the sector, particularly emphasizing that:
• most of the data are expert assessments without measurements or accounting, which means that the data are statistically uncertain and emissions coefficients have low representativeness and reliability;
• lack of numbering system for livestock identification, limited access to slaughterhouses, and lack of registration system for slaughtered animals, which does not allow to have clear indicators on the number of animals;
• official statistics on land classification have in some cases been replaced by expert assessments. This refers to the classification of lands according to climate and ecological zones, biophysical characteristics, types of human activities, etc.;
• existing problems in the assessment of emissions from manure management come from lack of measurement-based data and low representativeness and reliability of data obtained from sample surveys.
• Forestry expert Vahe Matsakyan presented the issues of developing the national inventory of the "Forest lands" sector. He stressed that the registration of forest areas and inventory processes are not coordinated, as a result of which some data are missing, and some have great uncertainty.
The total area of ​​the forests, the average annual growth of the forests, the level of carbon in the area and the soil are the missing data that need to be calculated and generalized as a result of the forest inventory.
As for the uncertain data, they are the volume of timber coming out of the forest, the origin of the timber and its suitability. For example, in 2017, according to official data, 82743 cubic meters of firewood were used, and according to the Energy Balance 665828 cubic meters of wood were used.
The workshop was concluded with discussions and several recommendations.
Nona Budoyan, Head of Department of Climate Policy, suggested developing a guidebook for GHG inventory, which will be approved by the Minister's order and will clearly indicate the areas and the coefficients for the calculations. Responding to this suggestion, UNDP Climate Change Programme Coordinator Diana Harutyunyan mentioned that the main document for GHG Inventory is the IPCC Guide, which provides a united approach for all countries and there is no need to localize or approve it while defining data sources and their calculation methodology is the objective of the "Building Armenia’s National Transparency Framework under Paris Agreement" project. Expert Aram Gabrielyan mentioned that the guidebook can be organizational, defining responsibilities among the agencies.
Narine Hakobyan, Head of the Department of Land and Underground Resources Policy, noted that the data entry must be done correctly. This depends on the existing database, which is not in good condition at the moment. Currently, the creation of an integrated inventory is underway, and within its framework, the land and forest databases are supposed to be transferred to a digital system, and in this respect, the communities will also be strengthened to carry out their functions on land resources data. It means that the reliability of entered data will be increased since the accuracy of data coming from communities will make it possible to have more reliable results. The development of the integrated inventory is planned to be completed in 2024.
Speaking about the inaccuracies of the data, Diana Harutyunyan mentioned that in two different reports submitted by the government to international organizations (International Energy Agency, UNFCCC), two very different numbers of the same indicator (firewood) are used. One number is taken from household surveys conducted by the Statistical Committee, and the other is received from the Ministry of Environment. In this regard, the participants started a discussion on the methodology of the surveys, the representativeness of the sampling, and the professional skills of the interviewers.
The need for institutional solutions and the importance of the active role of state agencies in data collection were emphasized again during the discussions.
Within the framework of the "Building Armenia’s National Transparency Framework under Paris Agreement" project, discussions on the availability of ARFOLU sector statistics, as well as the elimination or reduction of data gaps will continue with relevant stakeholders, in particular with the Statistical Committee for development of recommendations and improvement of indicators. The requirement to present gender-disaggregated data in CP reports will also be taken into account.
The workshop was attended by representatives of research and specialized organizations, sector experts, statisticians, and representatives of government agencies. Out of a total of 59 participants, 27 joined online, 58 (34 people) were women.